sobota, kwietnia 20, 2024


Konferencja pod nazwą „Współpraca szkół zawodowych z Kuratorium Oświaty w Opolu w ramach realizowanych zadań i projektów” – podsumowująca projekt programu Comenius-Regio:„Kształcenie zawodowe - duże wyzwanie nowoczesnej edukacji”

W dniu 13 czerwca 2012 r. w sali Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu odbyła się konferencja „Współpraca szkół zawodowych z Kuratorium Oświaty w Opolu w ramach realizowanych zadań i projektów”.  Priorytetową częścią spotkania było podsumowanie projektu Atrakcyjna szkoła zawodowa w świetle programu Comenius Regio „Kształcenie zawodowe - duże wyzwanie nowoczesnej edukacji”. Aurelia Stępień - dyrektor Wydziału Wspomagania i Strategii Edukacyjnej Kuratorium Oświaty w Opolu przypomniała cele Comeniusa Regio i nakreśliła przebieg jego realizacji, nad którym pracowano od 2010 roku. Jest to  program Komisji Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego: Partnerskie Projekty Comenius Regio „UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE  ŻYCIE”

Projekt nosił nazwę: KSZTAŁCENIE   ZAWODOWE – DUŻE WYZWANIE NOWOCZESNEJ   EDUKACJI i trwał od sierpnia 2010 do lipca 2012. Główne założenia projektu przewidywały wzmacnianie europejskiego wymiaru w edukacji poprzez promowanie współpracy między lokalnymi i regionalnymi władzami oświatowymi w Europie oraz danie możliwości wzajemnego uczenia się, wymiany najlepszych praktyk, rozwijania struktur współpracy międzynarodowej, w tym przygranicznej.

Celem nadrzędnym projektu było podniesienie jakości kształcenia zawodowego w obu regionach partnerskich, w szczególności poprzez zastosowanie i upowszechnienie  nowoczesnych metod nauczania. Biorąc pod uwagę szczegółowe cele projektu (podczas blisko dwuletniego okresu) zrealizowano szereg zadań i przedsięwzięć, do których należało, m.in.:  promowanie kształcenia modułowego oraz kształcenia nauczycieli jako przyszłych doradców metodycznych kształcenia zawodowego, wyposażenie grupy nauczycieli przedmiotów zawodowych w wiedzę i umiejętności w zakresie wykorzystywania programów modułowych czy przygotowanie nauczycieli partnerskiej szkoły do wdrożenia programu kształcenia modułowego. Ponadto upowszechnienie programu kształcenia modułowego na przykładzie wybranych zawodów wśród dyrektorów, nauczycieli szkół zawodowych województwa opolskiego i wszechstronny rozwój doradztwa i doskonalenia zawodowego nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Udało się również zainicjować tworzenie bazy programów komputerowych do zastosowania w szkolnictwie zawodowym. Przede wszystkim jednak szczególnie zadowalającym efektem programu jest wprowadzanie nowoczesnych metod kształcenia w zawodach gastronomiczno-hotelarskich czy  mechatronicznych.

Partnerski program Comenius Regio był oparty o ścisłą współpracę z partnerem czeskim (Krajský Uřad Středočeskéh Kraje – Oddělení školství a sportu). Po stronie polskiej prócz Kuratorium Oświaty w Opolu strategicznymi partnerami były: Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu (do niedawna WODIP) oraz Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Strzelcach Opolskich. Wymiana doświadczeń, pomysłów i inspiracji okazała się być owocnym przedsięwzięciem. Grupa dyrektorów, nauczycieli oraz doradców metodycznych mogła uczestniczyć w wielu konferencjach i spotkaniach roboczych. Odbyliśmy łącznie 5 wizyt zagranicznych, w których udział wzięło 35 osób. Jednym z wiodących problemów podczas mobilności była organizacja praktyk zawodowych. Wizyty studyjne u partnera czeskiego miały miejsce w Szkole Zawodowej w Kladnie, Szkole Zawodowej w Horky nad Jezerou, Urzędzie Miejskim w Kladnie oraz Fabryce Skody w Malej Bolesnej. Ponadto na zamknięcie projektu w celu zacieśniania kontaktów i wymiany doświadczeń oraz pozyskiwania pracodawców zagranicznych do współpracy – odbyto 2 wizyty studyjne: do Niemiec i Austrii jako poszerzenie programu Comenius-Regio o doświadczenia związane z funkcjonowaniem szkolnictwa zawodowego w tych krajach.

Podczas wizyty w Niemczech (Nadrenia Palatynat) odwiedzono: Landowy Instytut Pedagogiczny w Koblenz, gdzie zapoznano się z prezentacją elektronicznego systemu zarządzania szkołą. Ponadto grupa dyrektorów szkół zawodowych  z Polski odwiedziła Szkołę zawodową w Neuwied oraz w Mainz. Wszyscy wzięli udział w konferencji „Sieć współpracy na rzecz nowoczesnej szkoły zawodowej”. Osiągnięto takie cele wyjazdu studyjnego, jak: zapoznanie dyrektorów i nauczycieli szkół zawodowych z systemem kształcenia zawodowego w Nadrenii-Palatynacie (Niemcy); przedstawienie gospodarzom założeń reformy w polskim systemie kształcenia zawodowego oraz kształcenia zawodowego w formie modułowej oraz opracowanie przez uczestników wyjazdu wstępnych założeń ‘Sieci współpracy na rzecz nowoczesnej szkoły zawodowej”.

Podczas wizyty monitorującej w Austrii (region Styria) odwiedzono m.in. zainteresowanych współpracą pracodawców i miejsca praktyk zawodowych, do których udają się lub będą nadal wysyłani uczniowie z województwa opolskiego. Wśród nich znalazły się: Firma LKW Walter /światowy lider firm przewozowych/; Firma MOCHART gMBH /budowa domów pasywnych i ich wyposażanie w technologie oparte na energii odnawialnej/ oraz Firma BAUER /światowy potentat rynku maszyn rolniczych/. Ciekawa wizyta miała miejsce w nowoczesnym i dobrze zarządzanym Centrum Kształcenia Praktycznego w Voitsbergu.

Nasi czescy partnerzy gościli w Polsce czterokrotnie. Podczas wizyt studyjnych odwiedzano różne szkoły i placówki działające na terenie Opolszczyzny. Były to: Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie, Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Nysie, Zespół Szkół w Zdzieszowicach, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie – Koźlu, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich.

Współpraca z partnerem czeskim oscylowała wokół zagadnień charakterystycznych dla branży turystyczno-hotelarskiej i gastronomicznej, dlatego podczas wizyt studyjnych poznawano bliżej  kulturę, tradycję, historię i teraźniejszość partnerów uczestniczących w programie. W ramach projektu z obu stron prezentowano  tradycje kulinarne charakterystyczne dla regionów partnerskich. I tak uczestniczyliśmy w spotkaniach, w czasie których promowano potrawy Regionu Kraju Środkowoczeskiego.  Ze swojej strony zorganizowaliśmy: wieczerze „Wigilia Świąt Bożego Narodzenia” i śniadanie „Wielkanocne”. Były lekcje: „Kuchnie regionów Polski na świątecznych stołach” oraz spotkania, w czasie których promowaliśmy kuchnię Śląska Opolskiego.

W ramach projektu zorganizowano także warsztaty w ramach tygodnia kulturalno-językowego w Czechach, podczas których wypracowano ostateczną wersję słownika internetowego, uwzględniającego słownictwo zawodowe; opracowano książkę kucharską polsko-czeską oraz  przewodnik turystyczny po regionach partnerów projektu.

Podsumowanie pracy w zakresie doskonalenia systemu kształcenia w zawodach. Adam Koj, konsultant ds. przedmiotów zawodowych WODIP, obecnie RCRE w Opolu, przedstawił efekty wypracowane w trakcie realizacji projekt

Do trwałych rezultatów zaliczyć należy następujące wartości:

  • opracowany został zbiór scenariuszy zajęć przeprowadzonych w czasie realizacji Projektu,
  • wypracowany model doradztwa i doskonalenia zawodowego nauczycieli przedmiotów zawodowych,
  • wypracowany model doradztwa dla nauczycieli wdrażających kształcenie modułowe i pakiet materiałów dydaktycznych,
  • stworzono bazę programów edukacyjnych (informatycznych), która będzie aktualizowana również po projekcie. Będzie ona przeznaczona do kształcenia w konkretnym zawodzie i możliwa do wykorzystania w krajach partnerskich;
  • stworzono stronę internetową, zawierającą przykłady dobrych praktyk w kształceniu zawodowym;
  • zorganizowano cykl spotkań dla dyrektorów szkół zawodowych województwa opolskiego
    na temat: realizacji praktycznej nauki zawodu,
  • umożliwiono dyrektorom szkół zapoznanie się z realizacją  praktycznej nauki zawodu w przedsiębiorstwach w Czechach, Niemczech Austrii.

W efekcie działań projektowych odbyło się 8 konferencji promujących Projekt, z czego
3 konferencje samodzielne w zakresie szkolnictwa zawodowego: 2 konferencje z dyrektorami szkół zawodowych i 1 konferencja z instruktorami praktycznej nauki zawodu (pracodawcami) oraz przedstawicielami instytucji lokalnego rynku pracy. Ogółem w 3 samodzielnych konferencjach udział wzięło ponad 200 osób.

Baza oprogramowania wykorzystywana w kształceniu zawodowym. We współpracy
z dyrektorami oraz nauczycielami przedmiotów zawodowych w latach 2010-2012 wypracowano listę oprogramowania specjalistycznego dla przedmiotów zawodowych. Stworzona baza programów liczy ponad 100 pozycji dla wszystkich branż zawodowych, w których kształci się na terenie województwa opolskiego.

W trakcie dwuletniej współpracy partnerzy przeprowadzili szereg przedsięwzięć, których głównymi odbiorcami byli dyrektorzy i nauczyciele szkół kształcenia zawodowego. Promocja rezultatów projektu była prowadzona poprzez zaproszenie placówek oświatowych, organów prowadzących szkoły do realizacji partnerskich projektów z Kuratorium Oświaty w Opolu. Międzyinstytucjonalne partnerstwo międzynarodowe i lokalne stanowić będzie bodziec do budowy wielowymiarowej płaszczyzny wymiany doświadczeń i wdrażania innowacyjnych narzędzi edukacyjnych.

Halina Kajstura, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich powiedziała, iż przystąpienie szkoły do Projektu to kolejna forma poszukiwania ciekawych i niestandardowych form pracy nauczycieli i uczniami, podnoszenie jakości kształcenia zawodowego, stosowanie nowoczesnych metod kształcenia w zawodach gastronomiczno-hotelarskich i mechaniczno-mechatronicznych.

Dla Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich najważniejszym efektem uczestnictwa w projekcie jest wprowadzenie w roku szkolnym 2011 201. alternatywnej formy kształcenia, jaką jest kształcenie modułowe

Kolejny sukces to wypracowanie form komunikacji między pracodawcami a lokalną władzą w obszarze jakości kształcenia uczniów szkół zawodowych oraz rozpoznawania potrzeb rynku pracy.
Do trwałych rezultatów zaliczono folder promujący kulturę regionu opolskiego, polsko-czeską książkę kucharską regionów partnerskich. Opracowania zostały wydane papierowo ale są również dostępne,
w formie elektronicznej. Szkoła została doposażona w laptop z oprogramowaniem Windows, projektor multimedialny, oprogramowanie MS Office 2007 i tablicę interaktywną.

Nasi czescy partnerzy krótko, ale entuzjastycznie podsumowali swój udział w programie. Ingrid Vavrinkova /Vzdělávací institut Středočeského kraje – Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků/ - przedstawiła doświadczenia i refleksje ze wspólnej polsko-czeskiej realizacji projektu. Prezentacja dotycząca realizacji projektu zobrazowała drogę wspólnych zmagań oraz efektów, jakie osiągnęli nasi czescy partnerzy.

Holý Jiří Krajský úřad Středočeského kraje – Oddělení školství a sportu podsumował,
iż udział w projekcie pozwolił na interesującą wymianę doświadczeń w organizowaniu szkolnictwa zawodowego w Polsce i Czechach. „Projekt się skończył, ale będziemy promowali współpracę europejską również poprzez promocję polskiej kultury regionu opolskiego”.

Strihavka Radek /Stredni odborna skola a Stredni odborne uciliste, Kladno/ „Zrealizowany projekt jest  inspiracją do przygotowywania następnych projektów, wykorzystywanych w edukacji regionalnej. Byłoby bardzo dobrze, aby wspólnie z partnerami projektu Kształcenie zawodowe- duże wyzwanie nowoczesnej edukacji” móc podjąć koleje wyzwania.”

Halina Bilik Opolski Kurator Oświaty serdecznie podziękowała za zaangażowanie partnerów lokalnych w realizację podjętego zadania. Udział w projekcie postrzega jako pierwszy etap w realizacji projektów edukacyjnych  przygotowanych przez Kuratorium Oświaty w Opolu. Następnie skierowała swoje  podziękowania do dyrektorów, nauczycieli i uczniów: Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie, Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego,  Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie – Koźlu, którzy wspomogli nas
w organizacji wizyt studyjnych dla czeskich partnerów.

Na pożegnanie było wiele osobistych  podziękowań , uścisków. Mimo dużego wysiłku, jaki towarzyszył realizacji wielu zadań,  był to bardzo efektywny okres i ciekawe doświadczenie dla wszystkich stron zaangażowanych w kształcenie zawodowe na terenie województwa  opolskiego.

Polish Czech English German

Dofinansowanie


Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość