piątek, kwietnia 19, 2024


Sprawozdanie z pobytu delegacji z kraju partnerskiego w dniach 12-14 grudnia 2011

W dniach 12-14 grudnia 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie partnerów Projektu Comenius Regio. Celem spotkania było przedstawienie zakresu realizacji praktyk zawodowych w polskim systemie oświaty.

Poniedziałek 12.12.2011.

Koordynator programu Pani Aurelia Stępień Dyrektor WWSE Kuratorium Oświaty w Opolu – powitała uroczyście czeską delegację w hotelowym lobby i wspólnie z grupą gości udała się do siedziby Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu, mieszczącego się przy ul. Głogowskiej.
Rozpoczynając konferencję w WODIiP Pani koordynator przedstawiła program pobytu czeskich partnerów. Omówiła w szczególności zakres wizyt studyjnych zaplanowanych w szkołach zawodowych i placówkach kształcenia praktycznego na Opolszczyźnie. Cel ich przeprowadzenia koncentrował się na pokazaniu partnerom czeskim:
- organizacji praktyk zawodowych,
- wykorzystania technologii informatycznych w szkolnictwie zawodowym,
- bazy programów informatycznych dla szkół kształcących w zawodach związanych z branżą hotelarsko-gastronomiczną i mechaniczno- mechatroniczną,
- roli nauczyciela doradcy metodycznego. Podczas konferencji Pan Adam Koj nauczyciel konsultant  ds. przedmiotów zawodowych, przedstawił innowacyjne formy doskonalenia nauczycieli realizowane w większości dzięki programom edukacyjnym, do których WODiP systematycznie przystępuje. Uczestnicy zapoznali się z nowymi technologiami informatycznymi, które są wykorzystywane w kształceniu zawodowym, doradztwie oraz w doskonaleniu nauczycieli zawodu. Następnie głos zabrał Pan Wojciech Błaszczyk - kierownik zespołu informatyczno-technicznego, który był przewodnikiem po nowoczesnej bazie placówki.
Nasi czescy partnerzy wyrażali zachwyt podczas pokazu. Holý Jiří Dyrektor Instytutu Vzdělávací institut Středočeského kraje – Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (odpowiednik WODiP), przyglądał się wyposażeniu sal konferencyjnych i dydaktycznych z pewną zazdrością, gdyż –  jak stwierdził podczas dyskusji – niestety nie ma szans na pozyskanie środków na podobne wyposażenie swojej placówki. Zwiedzanie WODiP-u zakończyliśmy w sali konferencyjnej, gdzie Adam Koj omówił funkcje doradztwa metodycznego realizowanego w określonych zakresach przez doradców metodycznych zatrudnionych w placówce.

Wtorek 13.12.2011.

Ważnym elementem nowej strategii zdobywania kwalifikacji zawodowych jest kształcenie modułowe. Jest to prawdziwa rewolucja w systemie organizacji, a zwłaszcza w metodyce kształcenia zawodowego. Kształcenie modułowe zakłada syntezę teorii i praktyki, podporządkowuje cały proces dochodzenia do kwalifikacji zawodowych konkretnemu „wytworowi” praktycznemu, jakim jest określone dzieło czy rodzaj usługi.
Jednym z podstawowych celów naszego projektu było wprowadzenie w partnerskich szkołach w Strzelcach Opolskich i Kladnie kształcenia modułowego. Podczas wizyt studyjnych pokazaliśmy naszym czeskim partnerom szkoły, w których od kilku lat taka forma kształcenia jest realizowana. W Zespole Szkół w Zdzieszowicach uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych kształcenia modułowego w zawodzie informatyk. Była to bardzo interesująca lekcja dla czeskich partnerów, którzy taką formę kształcenia  wprowadzili pierwszy raz w roku szkolnym 2011/2012. Dyrektor szkoły Pani Irmegarda Żyła przedstawiła zakres kształcenia modułowego realizowanego w zawodach informatyk i technik technologii chemicznej.
Kolejne spotkanie edukacyjne odbyło się w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu. Pan Tadeusz Urbańczyk – Dyrektor Centrum pokazał bazę kształcenia praktycznego dla uczniów szkół zawodowych (młodzieżowych i dla dorosłych) pozwalającą zdobywać wysokie kwalifikacje z uwzględnieniem szybkich przemian technologicznych i dostosowywania kwalifikacji pracowników do potrzeb pracodawców. Duże zainteresowanie wzbudziła pracownia mechatroniczna oraz obrabiarki numeryczne.
Następnie goście uczestniczyli w próbnym egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe dla uczniów – przyszłych elektromonterów pojazdów samochodowych z części praktycznej – zorganizowanym przez Pana Ireneusza Wiśniewskiego – wicedyrektor placówki. Zdziwienie czeskich partnerów wzbudzili rodzice uczniów, którzy mogą uczestniczyć w egzaminie próbnym jako obserwatorzy.
Po wizytach studyjnych w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim wyruszyliśmy do lokalnego partnera Programu Comenius Regio czyli Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Strzelcach Opolskich. To bardzo bliskie miejsce dla naszych czeskich partnerów. Znają szkołę jak również nauczycieli, którzy aktywnie uczestniczą w realizacji projektu.

W spotkaniu w ZSZ nr 1 w Strzelcach Opolskich uczestniczyli  Pani Halina Bilik Opolski Kurator Oświaty, Pan Lesław Tomczak dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Informatycznego i Politechnicznego  oraz wicestarosta powiatu strzeleckiego Waldemar Gaida. Pani Kurator serdecznie powitała wszystkich uczestników konferencji. Podczas swojego przemówienia podsumowała dotychczasowe działania, które były realizowane zgodnie z opracowanym projektem, podkreśliła wagę projektu Comenius Regio w wymianie doświadczeń w kształceniu zawodowym, ale także wzajemnym poznaniu się i  promocji kultur obu narodów i regionów. Obiad, który przygotowali uczniowie klas gastronomicznych pod fachowym okiem nauczycieli Pani Małgorzaty Tacicy  i Katarzyny Krępy-Stefanik, składał się z potraw, które podawane są  na polskich stołach  podczas Wigilii Świąt Bożego Narodzenia.  Był to również czas dyskusji na temat tradycji świąt.
Godziny popołudniowe i wieczorne zostały poświęcone pracy nad projektem. Dyrektor Halina Kajstura zaprezentowała strukturę realizacji kształcenia praktycznego, odbywania praktyk przez uczniów w szkołach zawodowych w Polsce. Omówiła także możliwości kształcenia w poszczególnych typach szkół, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia praktycznego. Dyrektor Vzdělávací institut Středočeského kraje przedstawił prezentację dotyczącą współczesnych problemów absolwentów na czeskim rynku pracy oraz nowych wyzwań, z jakimi styka się kształcenie zawodowe w Republice Czeskiej. Na zakończenie spotkania Pani Aleksandra Wnuk-Cejzik, nauczyciel przedmiotów zawodowych branży turystycznej –  w formie prezentacji multimedialnej zaprezentowała zwyczaje i tradycje świąteczne na terenie Śląska Opolskiego.

Środa14.12.2011.

Od wczesnych godzin rannych spotkanie z Panią Anną Gajek dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie miało zdecydowanie poznawczy i kształcący charakter.  W drodze nasi czescy partnerzy poznawali wieś opolską. Duże wrażenie wywarły na gościach elementy świątecznego wystroju domów i zagród. Już w szkole Pani dyrektor zapoznała uczestników konferencji z organizacją swojej placówki, jej sukcesami i realizowanymi innowacjami w kształceniu zawodowym. Pani Barbara Maroszek nauczyciel przedmiotów zawodowych w bardzo interesujący sposób zapoznała uczestników projektu z organizacją  praktyk zawodowych dla uczniów. Było wiele pytań, a czeskim partnerom bardzo spodobały się ciekawe rozwiązania i propozycje szkoły dla uczniów w zakresie realizacji praktyk zawodowych. Następnie uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji na temat „Kuchnie regionów Polski na świątecznych stołach”. Czescy partnerzy mogli zobaczyć wystrój stołów oraz posmakować dań przygotowywanych zwyczajowo nie tylko w domach Opolszczyzny, ale pochodzących z innych stron Polski.
Po kulinarnych doświadczeniach wszyscy zostali zaproszeni na przejażdżkę drogą biegnącą przez piękny park w Nysie w kierunku Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego. Byliśmy oczarowani przepięknym budynkiem jego różnorodnością rozwiązań architektonicznych. Pani Małgorzata Leśniewska dyrektor oraz Pani Danuta Zając wicedyrektor były naszymi przewodniczkami po arkanach kształcenia w Centrum w szczególności w zakresie praktyk zawodowych prowadzonych w placówce i u przyszłych pracodawców uczniów.
Ostatnie wspólne chwile przeznaczyliśmy na podsumowanie wizyty. Czescy partnerzy byli mile zaskoczeni różnorodnością pokazanych działań podczas wizyt studyjnych i konferencji, które zorganizowano w ramach realizacji projektu Comenius Regio. Były to trzy dni intensywnej pracy na rzecz projektu, wypełnione nowymi doświadczeniami. W ocenie uczestników spotkanie było bardzo inspirujące i ukazujące nowe możliwości rozwiązań w kształceniu zawodowym.

Polish Czech English German

Dofinansowanie


Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości