środa, kwietnia 24, 2024

Wizyta studyjna w Czechach w ramach projektu Comenius Regio

W kwietniu bieżącego roku grupa nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich, pracowników Kuratorium Oświaty w Opolu oraz Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu uczestniczyła w pierwszej wizycie u partnerów Programu Comenius Regio w Czechach. W ramach wizyty polska delegacja odwiedziła władze samorządowe oraz oświatowe Kraju Środkowoczeskiego. Trzy dni pozwoliły na poznanie zasad funkcjonowania oświaty w regionie partnerskim oraz form współpracy pomiędzy organami prowadzącymi a szkołami.

Ważnym punktem programu  była wizyta w szkole zawodowej w Kladnie (Stredni odborna skola a Stredni odborne uciliste), która jest bezpośrednim partnerem w projekcie „Kształcenie zawodowe – duże wyzwanie nowoczesnej edukacji”. Szkoła w Kladnie odpowiada typem polskim szkołom  ponadgimnazjalnym na poziomie technikum i zasadniczej szkole zawodowej. Z uwagi na potrzeby programu uczestników najbardziej interesowało kształcenie klas, przygotowujących do zawodów gastronomicznych. Szkoła posiada bardzo dobrze wyposażoną bazę do prowadzenia zajęć praktycznych. Uczniowie przygotowywali pod kierunkiem nauczycieli pełną obsługę gastronomiczną, a  przyszli kelnerzy znakomicie zaprezentowali swoje umiejętności. Uczestnicy wyjazdu poznali smaki kuchni czeskiej, a wiele serwowanych potraw było przygotowanych w sposób którego nie powstydziłaby się niejedna profesjonalna restauracja.. Dyrektor zaprezentował również innowacyjne formy kształcenia stosowane w placówce. Na szczególną uwagę zasługują zajęcia z psychologiem, które stanowią stały element planu nauczania dla poszczególnych klas.

Gospodarze w formie prezentacji multimedialnych przedstawili osiągnięcia gminy, w szczególności dorobek placówek oświatowych i perspektywy ich rozwoju. Ważnym elementem organizowanych konferencji były dyskusje, dotyczące kształcenia modułowego, do wprowadzenia którego zobowiązane są szkoły biorące udział w projekcie.
WODIiP i czeska placówka doskonalenia nauczycieli, wymieniły się doświadczeniami w zakresie innowacyjnego podejścia do form wspierania i doskonalenia nauczycieli. Uzgodniono, że wspólnie stworzą one bazę programów komputerowych do zastosowania w szkolnictwie zawodowym ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia modułowego.
W ramach „ promocji kultury regionu”, uczestnicy wizyty poznawali urocze zakątki Kladna i jego piękną architekturę. Znalazła się nawet chwila na wieczorny spacer urokliwymi uliczkami Pragi.

Wiesława Kostrzewa-Andros – zastępca dyrektora Wydziału Wspomagania i Strategii Edukacyjnej Kuratorium Oświaty w Opolu.